WINNERS OF ART SHOW

 

Photography All Other Media:
   
1st Place: “Sunrise at Greeley Park” by Brenda McDougald 1st Place: “Peaks & Valley” by Debbie Auclair
2nd Place: “Lotus Position” by Catherine McDonah 2nd Place: “Ticked Pink” by Elouise Lane Quadros
3rd Place: “Sun Bath” by Richard Gustafson 3rd  Place: “Summer Marsh” by Chris Volpe
Overall
Best in Show: “Prayerful:  Snowy Owl” by Howard Muscott People’s Choice- “Love By the Moonby Artist Cindy Reichling-Garruba
Best in Theme:  “Sand Dunes – Plum Island” by Artist Diane Orzel  
WINNERS OF CHILDREN’S ART SHOW

PreK-2nd grade

1st place Saanvika Mallen   “Owl”  Dr. Crisp School Kinder

2nd place  Adelia Leafe  “Under the Sea” Thornton’s Ferry Gr. 2

3rd place   Cole Linatsis “Maine Beach” age 4

Grades 3-5

1st place Nrithula Permchanth “Hummingbird”  Gr. 5

2nd place Genevieve Scales “Not Teddy”  CSDA Gr. 5

3rd place  Haley Gagne “A Beautiful Water Lily”  McKelvie Gr. 5

Grades 6-8th

1st place Olivia Ostermiller “Jeweled Flight”  Hollis Montessori Gr. 7

2nd place  Elizabeth Fournier “The Owl” Grade 8 Homeschool

3rd place Amelia Garruba “After the Snow”  HUES Gr. 6

Grades 9-12

1st place Max Cohen “King of the Garden”  Gr. 9

2nd place William Scales “View from the Mountaintop”  HBHS Gr. 9

3rd place  Danny Kennedy “Red Squirrel” HBHS Gr. 9

The People’s choice award for children’s artwork went to Adelia Leafe for “Under the Sea” and Bryan Dunn for “Old Man & the Mountain”
   
 
 

 

Thank you to All of our Sponsors, Volunteers and visitors who made the 38th Annual Fall Festival and Nature Art Show a wonderful event

WINNERS OF CHILDREN’S ART SHOW

PreK-2nd grade

1st place Saanvika Mallen   “Owl”  Dr. Crisp School Kinder

2nd place  Adelia Leafe  “Under the Sea” Thornton’s Ferry Gr. 2

3rd place   Cole Linatsis “Maine Beach” age 4

Grades 3-5

1st place Nrithula Permchanth “Hummingbird”  Gr. 5

2nd place Genevieve Scales “Not Teddy”  CSDA Gr. 5

3rd place  Haley Gagne “A Beautiful Water Lily”  McKelvie Gr. 5

Grades 6-8th

1st place Olivia Ostermiller “Jeweled Flight”  Hollis Montessori Gr. 7

2nd place  Elizabeth Fournier “The Owl” Grade 8 Homeschool

3rd place Amelia Garruba “After the Snow”  HUES Gr. 6

Grades 9-12

1st place Max Cohen “King of the Garden”  Gr. 9

2nd place William Scales “View from the Mountaintop”  HBHS Gr. 9

3rd place  Danny Kennedy “Red Squirrel” HBHS Gr. 9